Těšínským Slezskem na horských kolech
Elektrokola na Javorovém
Policejní pochod Lysá hora 2019
Beskydská sedmička je opět za dveřmi
Textilka u Těšína ?
Menu
Hledáte

Český Těšín - Ekonomické informace

Jak je to doopravdy s tím dluhem – veřejně dostupná fakta

Jak je to doopravdy s tím dluhem – veřejně dostupná fakta

Jak je to doopravdy s tím dluhem – veřejně dostupná fakta

 

Z grafu je vidět, že v letech 1995 se začala země mírně zadlužovat. Nárůst tohoto dluhu byl pak akcelerován po roce 1998. Své největší úrovně dosáhla míra zadlužování v roce 2003. Jelikož se vede stále dlouhá debata, jak to s tím zadlužováním bylo, vzal jsem podle veřejně dostupných pramenů jména premiérů České republiky a vložil je pod graf, podle období, kdy vládly. Výsledek vidíte níže.

Jak vidno nejúspornější vlády byly ty ODS, přestože za vlády V. Klause došlo k prvnímu zadlužení. To však nabralo mnohonásobně vyšší tempo až za vlád sociální demokracie. Naprosto rekordní schodek vytvořila vláda Vladimíra Špidly. Zadlužovaní za Stanislava Grosse, probíhalo však nezmenšenou intenzitou, ale vzhledem ke kratšímu období ve funkci se mu jej nepodařilo překonat. Objektivně je třeba přiznat, že vláda Jiřího Paroubka však částečně snížila.

Vzhledem k tomu, že jsem chtěl použít veřejně přístupná data, která může každý nalézt bez delšího hledání, nemám data po roce 2007 a dále. Ta nejsou na mnou použitých zdrojích dostupná. Proto i následující srovnání s HDP (Hrubý domácí produkt) je provedeno pouze na časové ose 1990-2006, které jsem našel, opět jednoduchým zadáním do Google.

Můžeme vidět, že pan Nečas mluvil pravdu!

K NEJVĚTŠÍMU ZADLUŽOVÁNÍ ZEMĚ DOŠLO ZA DOBY JEJÍHO NEJVYŠŠÍHO RŮSTU!

Je tedy zcela legitimní se ptát, proč v roce 2003, za vlády ČSSD, kdy HDP rostlo 3%, se nejvíce zrychlilo zadlužování země?

Pokud se totiž podíváme, teď již jen zkráceně, na tempo nárůstu státní dluhu po roce 2003, je zde vidět zřetelný nárůst. Ten je mimo jiné způsoben i tím, že u dluhu narůstají úroky. Na grafech výše je vidět, že v letech 2004-2006 se bilance snížila, nicméně v té době HDP země rostlo 6%!

Je proto velice sporné tvrdit, že hlavním viníkem zvýšení tempa zadlužování ČR v letech 2008-2009 je Topolánkova vláda. Je třeba si také uvědomit, že od 24. 3. 2009, kdy ČSSD vyhrála své hlasování o nedůvěře vlády za podpory rebelujících poslanců Zelených a Tlustého a Schwippela, nemá tato země politickou vládu a Fischerova úřednická vláda, jak ukázal boj o Janotovy balíčky na konci roku 2009, má jen velmi omezené možnosti, jak zadlužování zastavit. Navíc socialisté, jak mnohokrát předvedli, ovládají prakticky sněmovnu a ke konci roku prosadili, navzdory ODS, ale i Fischerově vládě, některé další deficit zvyšující opatření.

Tudíž ČSSD by se neměla snažit házet vinu za rekordní nárůst dluhů mezi lety 2009-2010 na ODS, protože tuto situaci sama ustavila, když svrhla Topolánkovu vládu. Je sporné nyní tvrdit, zda by Topolánkova vláda, kdyby mohla normálně vládnout, tempo zadlužování bylo stejné, jako po roce politického bezvládí.

Máme-li tedy být zcela nestranní, pravdu mají oba. Pan Paroubek, že za vlády ODS došlo k nejvyššímu nárůstu státního dluhu, ale k tomu je třeba dodat, že již začala hospodářská krize a HDP se dostalo do propadu. Pravdu má však i pan Nečas, který se oprávněně ptá, proč za vlády sociální demokracie v letech 2003-2004, kdy bylo nejvyšší tempo hospodářské růstu, se země rekordně zadlužila.

Pro úplnost je totižb třeba si připomenout některá základní fakta o vývoji HDP, barevné rozlišení, červená ČSSD, modrá ODS, černá Fisherova vláda.

Rok 2004 4,3%
Rok 2005 6,4%
Rok 2006 7,0%
Rok 2007 6,1%
Rok 2008 2,3%
Rok 2009 -4,3%

zdroj:/Internet

Fotky

Rubriky: ekonom,

Nickname (přezdívka):
Email:
// povinný, neveřejný
WWW:
Příspěvek:    
Šest + sedm? Napište číslovku

Další Ekonomické informace Český Těšín

Textilka u Těšína ?

Textilka u Těšína ?

Ekonomické informace Český Těšín - Šijí padáky, teď si u Českého Těšína zřejmě postaví vlastní textilku. Šéfku vývoje z lanařili od Versaceho. Frýdlantská společnost Sky Paragliders, šije padáky, které putuijí z 90% na export  a to do Číny, Japonska, Evropy. Firma ročně spotřebuje víc jak 200 km látky na výrobu padáků. Tkaninu na pa... celý článek

Byrokratická absurdita roku: Stát nezvládá nepoctivé plátce DPH, kontrolu hodil na poctivé.

Byrokratická absurdita roku: Stát nezvládá nepoctivé plátce DPH, kontrolu hodil na poctivé.

Ekonomické informace Český Těšín - Byrokratická absurdita roku: Stát nezvládá nepoctivé plátce DPH, kontrolu hodil na poctivé. Stát převedl svou neschopnost hlídat nepoctivé podnikatele na poctivé. To je hodnocení, které si vysloužil nový zákon o DPH - letošní Absurdita roku. Podnikatelé v anketě upozornili i na (ne)smysl podávání a... celý článek

Proč nelze státní dluh nikdy splatit, ani teoreticky?

Proč nelze státní dluh nikdy splatit, ani teoreticky?

Ekonomické informace Český Těšín - Proč nelze státní dluh nikdy splatit, ani teoreticky? Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka v demisi začal ve středu řešit návrh státního rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek je 110 miliard korun, přičemž ministr financí Jan Fischer připomněl jako jednu z podmínek nepřekročitelné výše deficitu „magi... celý článek

Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013

Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013

Ekonomické informace Český Těšín - Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013. Na program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun. Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. Více v pravidelném týden... celý článek

Lidstvu hrozí návrat do předindustriální doby, varuje Římský klub

Lidstvu hrozí návrat do předindustriální doby, varuje Římský klub

Ekonomické informace Český Těšín - Lidstvu hrozí návrat do předindustriální doby, varuje Římský klub. Před čtyřmi desítkami let Římský klub šokoval svět svou studií „Hranice růstu“. Nyní přichází s další temnou předpovědí, podle které drasticky stoupnou ceny uhlí, ropy, zemního plynu a jiných surovin.   Lidstvu nehrozí, že by mu ... celý článek

Menu Ekonomické informace
Komentáře
Český Těšín
Český Těšín (c) - info@tesininfo.cz -- Kontakty -- SiteMap -- Reklama

tvorba webových stránek -- Český Těšín